Zamioculcas

0 Comment

Jde o rostlinu velmi nenáročnou a odolnou. Jejím původním domovem je Madagaskar. Pěstovat ho zvládne i úplný začátečník. Jak na to, aby nám zdobil náš domov dlouho a byl stále krásný? Přinášíme několik rad.
 zamioculcas pokojová rostlina
Kam ho umístit
I když je nenáročný a odolný, ani on není „ze železa“. Netrápíme ho na přímém slunci, mohl by se spálit. Nejlepší je umístění tam, kde je tzv. rozptýlené světlo.  Světlé stanoviště, ale bez přímých slunečních paprsků. Výhodou je, že může být i na místech dál od oken. Takové rostliny se v domácnosti vždy hodí! V létě ho můžeme dát i na stinné místo na zahradě nebo balkonu.
 
Voda a živiny
Ideální je zálivka asi 1 x za týden. Před dalším zaléváním by měla být zemina v květináči suchá. Lépe snese, když jednou zapomeneme, než když ho přelijeme. Při přelití hrozí, že ho zničí hniloba stonku.
Živiny je vhodné mu dodat v letním období. Hnojivo dodáváme asi 1 x za 14 dní. Použijeme ho v zálivce nebo ve formě tyčinek k zapichování do zeminy v květináči.
 rostliny na balkoně
Květináč
Jde o rostlinu, kterou není potřeba přesazovat každý rok. Samozřejmě ale roste, jeho hlíza se zvětšuje. A nastane doba, kdy je mu květináč již těsný. Velikost nového by ale měla být jen o několik centimetrů větší, než byl ten původní. Přesazujeme ho na jaře. Na dno květináče dáváme vždy drenážní vrstvu. Na tu jsou vhodné kamínky či keramzit. Do substrátu pro pokojové květiny můžeme pro odlehčení přidat trochu rašeliny nebo písku.
 
Teplota a průvan
Nemá rád nízké teploty, na ty je citlivý. Proto není vůbec vhodné umisťovat ho do prostorů, které nejsou v chladném období vytápěny. Průvan mu také moc dobře nedělá. Když se na jeho listech objeví černé skvrnky, vzkazuje nám tím, že je mu zima. A chce rychle do teplejšího místa, protože je nastydlý.
 
Vzduch
Pokud „bydlí“ blízko topení, měli bychom mu v topné sezóně dopřát trochu rosení (vlažnou, odstátou vodou). Občas je dobré ho trochu v koupelně osvěžit sprchou. Bude se mu lépe dýchat!