Medvědí česnek v zahradě

0 Comment

Medvědí česnek (Allium ursinum) roste hojně na vlhkých lokalitách v lesích, mít ho ovšem na zahradě „po ruce“ je výhodné. Máme pak toto výborné koření doma, blízko kuchyně. Ovšem na suchých zahradách, kde je málo vlhka a stínu ho netrápíme, nedařilo by se mu tam. Nejlépe prospívá na mokrých stinných stanovištích, vždyť jde o rostlinu lužních lesů! Pěstovat se dá také v různých nádobách, ale nesmíme zapomínat na dostatečnou zálivku a přistínění.

česnek medvědí v lese

Můžeme sít semena nebo sázet sazenice

Pokud se rozhodneme pro semena, začneme s prací na podzim. Musíme zasít již v tomto období, aby semena v půdě přešla mrazem. Bez toho by na jaře nevyklíčila! Do důlku v hloubce cca 1 centimetr dáváme společně 10 až 20 semen. Po zasetí záhon přikryjeme listím. Tak je „zaopatřen“ na zimu i ve volné přírodě. Zjara semena vyklíčí a rostlinky začnou růst. První úrody listů se ale dočkáme až další rok. V případě, že chceme sklízet dříve, zvolíme sázení cibulek. Sázíme na jaře a sklizně se pak dočkáme již za několik týdnů! Cibulky sázíme do hloubky cca 3 centimetry, vždy 10 až 20 kousků společně, aby vyrostly v pěkné trsy. Před sázením je potřeba kořínky na cibulkách zkrátit na délku cca 3 centimetry!

 

Vhodné stanoviště

Stanoviště vybíráme pro tyto rostlinky vždy vlhké (až přemokřené) a stinné. Ideální je, pokud je ještě orientované na sever. Měla by zde být půda kyprá a humózní. Pak stačí jen dostatečně zalévat. Žádnou jinou péči rostliny nepotřebují. Stromy a keře, pod kterými medvědí česnek roste, jsou jeho zásluhou chráněny před houbovými chorobami, rzí či strupovitostí. Pozor na podobnost listů medvědího česneku s listy jedovatých konvalinek! Raději je nesázíme jako „sousedy“, mohlo by dojít k nežádoucí záměně!

listy česneku medvědího

Sklizeň listů před vykvetením

Úrodu listů začínáme sklízet již od března. A můžeme v tom pokračovat do května. Po vykvetení (v květnu) totiž listy uvadají, stáhnou se do půdy k přezimování a objeví se znovu až na jaře.

 

Jíme v malých dávkách

Při konzumaci listů medvědího česneku myslíme vždy na to, že ho nelze používat v pokrmech jako zeleninu, ale jako koření! Tedy s mírou. Pokud to přeženeme, bude nám těžko od žaludku a neoceníme dostatečně jeho příznivé účinky na náš organismus. Tato rostlinka obsahuje mnoho vitaminu C, ničí bakterie, parazity a plísně. Uleví při rýmě a zahlenění, působí pozitivně na naši střevní mikroflóru a ledviny.