Určitě už i vy jste se někdy chtěli vrátit v čase a napravit nějakou tu chybu, kterou jste učinili, nebo byste se naopak rádi podívali do budoucnosti a zjistili, kam se například bude ubírat vývoj lidstva. Podle vědců není cestování časem ani tak nedostižné, jak si velká spousta lidí myslí. Problém je ale v tom, že cesty do minulosti nejsou až tak reálné, jako cesty do budoucnosti.
Dokonce už i podle Einsteinovy teorie, která se týkala relativity, není čas takovou samozřejmostí, jak se může člověku jevit. Samotný Einstein tvrdil, že čas s prostorem vzájemně souvisí, takže v jiném prostoru může plynout úplně jinak.
Možná už jste někdy slyšeli o Timu Ralphovi. Tim je profesor na univerzitě v Brisbane a tvrdí, že cestování není vůbec tak nedostižné, jak si lidé myslí.
K cestování časem by bylo možné využít paradoxu, který mívají dvojčata. Pokud by totiž jedno z dvojčat zůstalo na Zemi a druhé cestovalo vesmírem, po návratu na Zem by zjistilo, že dvojče, které zůstalo na Zemi, zestárlo mnohem více. Dá se říct, že pokud by člověk dostatečně rychle cestoval vesmírem, mohl by se vrátit na Zem, kde uplynuly až desítky let, zatímco on sám by prožil pouze zlomek tohoto času.
Ralph podotýká, že s cestováním zpět by mohl být problém. Podle Einsteina by mohlo k něčemu velmi podobnému dojít při cestování červí dírou, o které už mnozí z vás jistě slyšeli. Červí díra ale zůstává nadále otázkou, protože ještě nikdy nebyla objevena a nikdo vlastně ve skutečnosti neví, jestli červí díry mohou opravdu existovat.
O směru opačném vědci pochybují hlavně kvůli principu kauzuality, protože pokud bychom se vrátili do minulosti a něco v ní změnili, změny by se určitě dotkly naší současnosti. Mohlo by se dokonce stát to, že bychom nemuseli vůbec existovat.
Fyzici uvažují nejen o tom, že by se mohlo cestovat časem vpřed i vzad, ale dokonce uvažují i o tom, že mohou být okamžiky, kdy čas stojí.
Multipurpose Blog Theme By BuyWPTemplate