Ruční práce

0 Comment



Když se o někom řekne, že se živí rukama, tak tím myslíme všechny řemeslníky a opraváře, ale existuje i řada lidí, kteří mají koníčka, ke kterému potřebují šikovné ruce, ale také dobrý zrak. Ale ani dobrý zrak nepomůže lidem, kteří umí vyřezat celý zámek do pecky od třešně apod. Tyhle miniatury, na které se musíme dívat přes lupu, abychom uviděli celou tu krásu, kterou tam pro nás zcela nepochopitelným způsobem řezbář vyřezal, to je úplně jiný minisvět.

Ruční práce, to je široký pojem, který dohromady spojuje šikovnost lidí. Šikovné ruce, které umí háčkovat, plést, vyšívat, paličkovat, opravovat hodinky, vyrábět šperky, ale i lepit modely.

krajka

Takové paličkování, to je spleť paliček a šňůrek, ze kterých šikovné ruce žen vyrobí krajku, ale i obrázky či ornamenty. Paličkování vyžaduje nesmírnou trpělivost, jako každá ruční práce, ale tím, že vzniká z tenoučkých nití, je mnohem náročnější než háčkování či pletení a tím pádem je méně rozšíření a zručných paličkářek či krajkářek už dnes moc nenajdeme, ale naštěstí se najdou i krajkářky, které své dovednosti předávají další generaci, a tak snad technika paličkování nebude zapomenuta.

krajka

Krajky se dají vyrábět i strojově, protože obliba krajek neklesá a stále se šijí krajkové šaty, lemují se krajkou halenky. Krajkové se vyrábí spodní prádlo, které je velmi sexy. Krajka zdobí ložní prádlo, ale i krajkové dečky na stole jsou stále in.

Krajka byla odjakživa i součástí národních krojů, každý kraj měl typický vzorek. Krajky vyráběly ženy doma v zimě, aby byl přivýdělek a česká krajka byla vždy na vysoké úrovni i v celosvětovém měřítku. Ručně vyráběná krajka může být bavlněná, lněná, ale i hedvábná. Ty strojně vyráběné jsou převážně z polyesteru. Ale všechny jsou vzdušné, elegantní a dokáží z obyčejného kusu oblečení vyrobit kouzelnou halenku nebo šaty.